POZNATI ROBOTI

 

Humanoidni robot zvijezda MIT-a (Massachussets Institute of Technology), jednоg od najprestižnijih američkih tehnoloških učilišta, zove se Cog. Na čelu projekta koji je razvio Coga nalazi se jedan od vodećih znanstvenika na polju humanoidne robotike, Rodney Brooks. Cilj projekta Cog nije usmjeren samo na razvoj jednog područja robotike (poput kretanja, razgovaranja i sl.), već na stvaranje pravog humanoida. Cog (skraćenica od cognition), koji se izgrađuje već nekoliko godina i još uvijek nije dovršen, namijenjen je proučavanju teorija kognitivne znanosti i umjetne inteligencije.

 

Cog - humanoidni robot koji se razvija na tehnološkom učilištu MIT

Znanstvenici na MIT-u u međuvremenu su zaključili da humanoidni robot mora imati uvjerljivo ljudsko lice kako bi na pravi način mogao ostvariti socijalni kontakt s ljudima. Zato je pokrenut projekt Lazlo čiji je cilj stvoriti uvjerljivo ljudsko lice koje bi Cog mogao koristiti. Cilj oba projekta je stvoriti robota koji će moći realno i uvjerljivo komunicirati s ljudima i rukovati predmetima, i to samostalno.
 

Lazlo - robot sa uvjerljivim ljudskim licem

Svojeg robota razvija i NASA. Robonaut će biti daljinsko kontrolirani robot koji će umjesto astronauta obavljati neke od poslova u otvorenom svemiru, na svemirskim stanicama, satelitima, space shuttleovima itd. Robonaut je ljudskog oblika, a na sebi ima integrirane mnoge mehanizme i alate koji su potrebni pri takvim zahvatima, npr. hvataljke. Praktičnost uporabe robota u svemirskim zadacima je u tome što su njegove robotske ruke mnogo spretnije i preciznije u radu od ljudskih, čak i ako zanemarimo činjenicu da svemirsko odijelo sputava astronauta.

Robonaut - NASA-in robot za opreracije u svemiru


Neka od najzanimljivijih istraživanja odvijaju se u Japanu. Japanska vlada pokrenula je masovnu kampanju financiranja robotike u kojoj vide ne samo način poboljšanja industrijske proizvodnje, već i način da se pomogne starijim ljudima, kojih je sve više, budući da stanovništvo Japana ubrzano stari.

Asimo - prvi robot diplomat

Neki od oku najprivlačnijih i najbolje dizajniranih robota su Hondini humanoidni roboti. Velika korporacija Honda proizvodi robote već dugo, a njezina P serija ima nekoliko izdanaka (P1, P2, P3). Naročito je ambiciozan projekt P2, robot koji izgleda poput astronauta, a može se penjati po stubama. Rad na P2 projektu trajao je 200 'radnih godina', a ukupni troškovi su nevjerojatnih 100 milijuna dolara.

Honda razvija još jednog robota, znakovitog imena Asimo. ASIMO je kratica od Advanced Step in Innovative Mobility, no čini se da se ipak prije radi o loše prikrivenoj referenci na teoretičara robotike Asimova. Asimo je prvi robot koji je sudjelovao u jednoj diplomatskoj misiji. Naime, kada su se ove godine u palači Hrzansky u Pragu susreli japanski i češki premijer, robot Asimo je bio u ulozi posebnog gosta.
Hondin 1,2 metra visok robot, nalik na čovječuljka iz lego kockica, u stanju je hodati, rukovati se, plesati, prepoznavati glasove i pokrete u okolini, pričati na japanskom, a za svoju prvu diplomatsku misiju naučio je i nešto češkog jezika.

 

NAZAD